Vysokomýtská kulturní o.p.s se zapojila do celosvětové akce na pozvednutí nálady v zemích zasažených koronavirem.
 Kolegyně z TIC a Městské galerie vyzdobily okna všech našich středisek obrázky duhy, které měly pozvednout náladu všem lidem v našem městě v tomto nelehkém období. 
Knihovna tedy zářila v barvách naděje.
Věříme, že i Vás duha potěšila, a pro další dny jste si uchovali pozitivní mysl a víru v lepší zítřky.  

24.2. v 16,00.

Opět se v (ještě) zimním čase v Městské knihovně rozezněly písně v podání žáků pěveckého oddělení. 

 

13.12. 13,30 - 15,30, oddělení pro dětské čtenáře.

Chcete strávit se svými dětmi příjemné odpoledne a odnést si dekoraci, dárek, nebo jen památku na společně strávené chvíle? Přijďte za námi do knihovny na Adventní tvoření. Tato předvánoční akce se v knihovně již zabydlela a ani letošní prosinec nebude výjimkou. Bude tu pro vás připraveno mnoho přírodních materiálů, stužek a dalších ozdob. Stačí si s sebou přinést jen svou fantazii a samozřejmě dobrou náladu. Vlastnoručně si s námi vyrobíte  stromeček ze šišek, hvězdu do okna a spoustu dalších drobností, které potěší Vás, Vaše blízké, a přispějí k vánoční atmosféře a slavnostně vyzdobenému domovu.

4.11. v 16,00 na oddělení pro dospělé čtenáře.

V podzimní čas opět zazněla mezi knihami hudba. Děti ze ZUŠ Vysoké Mýto pod vedením Jany Andrlové potěšily naše čtenáře lidovými i umělými písněmi s tematikou podzimu. 

4.10. v 17,00 vernisáž fotografií

   

Vysokomýtský rodák Miloš Fikejz (*11.10.1959 ve Vysokém Mýtě, †15.1.2019 v Praze) by se 11. října dožil 60 let. Vzděláním i povoláním knihovník, později významný specialista na biografická či filmografická hesla osobností kinematografie a také skvělý fotograf.

Absolvent vysokomýtského gymnázia pokračoval ve studiích na knihovnické nástavbě v Praze. V roce 1981 nastoupil do Československého filmového ústavu (ČSFÚ) jako knihovník a pracoval zde celý život. Zhruba od poloviny osmdesátých let minulého století publikoval řadu odborných článků pro Filmový přehled, Záběr, Kino, Film a doba. Stal se velice cenným spolupracovníkem svých kolegů filmových publicistů, zejména pro nezištnou pomoc při hledání zdrojových informací. Pro monografickou řadu osobností vydávanou Československým filmovým ústavem zpracoval biografické publikace Fred Astair (1984), Dustin Hoffman (1986), Francis Ford Coppola (1988), Woody Allen (1988). Po restrukturalizaci ČSFÚ v Národní filmový archiv pokračoval v systematické práci sběru dat o filmových hercích a zpracoval daty v biografický slovník Filmoví herci současnosti – 640 profilů zahraničních herců (1996), později aktualizovaný pro vydání na CD-ROM (1998), posléze pak přepracovaný jako Slovník zahraničních filmových herců konce XX. století (2002). Obrovský význam pro filmovou historii české kinematografie má třísvazkový slovník Český film: Herci a herečky (2006-2008).
Autorsky se podílel na vydání sborníků: Pavel Juráček v krajině vlídných bludiček (1989), Pavel Juráček. Postava k podpírání (2001). Jeho práce se objevila i ve slovnících: Všeobecná encyklopedie Diderot (1996-1998; 2000-2001), Český biografický slovník XX. století (1999).
Využití jeho odborných znalostí oceňovali redakční pracovníci při zpracovávání filmové literatury a festivalových katalogů (za všechny nutno zmínit zejména každoroční katalog Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary až do roku 2018).
Fotografickou práci z počátku považoval za koníčka, později se však kvalita portrétů a momentek osobností naší i světové kultury dostala i na stránky oficiálních periodik a publikací, málo se ví o jeho fotografiích publikovaných v tehdy samizdatových Lidových novinách (mimochodem autorem portrétu Václava Havla z plakátu „Havel na hrad“ je právě Miloš Fikejz).
Schopnost zachytit onu správnou vteřinu či momentku se promítá i v sérii vystavovaných fotografií připravených Knihovnou Václava Havla. Je to pozoruhodná sbírka obrazových dokumentů doby, kdy se schylovalo k občanskému probuzení společnosti. A podíl Miloše Fikejze na zprostředkování světa disentu i nám obyčejným obyvatelům tzv. šedé zóny je právě zřejmý také z vystavených fotografií.

Více na www.vaclavhavel.cz/cs/vzdelavani/depozitar/1 

Výstavu, uspořádanou ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla ( www.vaclavhavel.cz ) si můžete prohlédnout od 4.10. do 30.10.

Vernisáž k výstavě se koná v pátek 4. října v 17 hodin za účasti Pavla Hájka a Anny Freimanové.

13.5. v dopoledních hodinách pro 1. třídy ZŠ.

Do Městské knihovny i letos zavítali statečný rytíř a spanilá princezna. Jako každý rok se tu setkali s prvňáčky ze ZŠ Javornického u slavnostní příležitosti - pasování na čtenáře. Akt pasování začal čtením krátkých básniček, díky němuž rytíř s princeznou zjistili, jaké už mají děti čtenářské dovednosti. Poté přišla na řadu pasovací řeč a složení slibu řádu čtenářského. Děti v něm stvrdily, že se ke všem knížkám budou chovat vždy slušně a s úctou. Závěrečnou tečkou slavnostního dopoledne je samotné pasování rytířem na opravdového čtenáře. Jako upomínku na tento den předala princezna dětem pamětní medaile a drobný dárek.

11.4. v dopoledních hodinách pro 2. třídy ZŠ.

Stalo se již tradicí, že na jaře vítáme v knihovně dětské čtenáře. Děti besedují se zajímavým hostem, letos k nám zavítá oblíbená česká autorka Markéta Harasimová. Bude si povídat s dětmi nejen o práci spisovatelky, ale představí také svoji novou knihu Z deníku kočičky Ťapičky. Kniha je interaktivní a děti v ní kromě příběhu najdou i zábavné úkoly a omalovánky. V závěru besedy přivítáme do knihovny nové dětské čtenáře a oceníme samozřejmě i čtenáře stávající. Děti obdrží z rukou paní spisovatelky průkazku do knihovny, pamětní list a drobný dárek.

Na oddělení pro dospělé čtenáře byla od pátku 1.3.2019 k vidění výstava obrazů Ivany Müllerové, kterou většina z nás zná jako vysokomýtskou dentální hygienistku.

Ivana Müllerová ale netvoří jen úsměv na tváři svých klientů v ordinaci, ale svými obrázky by ráda potěšila duši svou i známých ve svém okolí. Vlastní tvorbu bere jako relax a výzvu. Zkušenosti sbírá v místních ateliérech - nejdříve u Marty Hoškové, nyní u Jaroslava Košvance v Luži, kde pod odborným vedením vyzžívá pro své práce různé výtvarné techniky.

Autorka spolu s námi pozvala všechny zájemce o výtvarné umění na zhlédnutí její amatérské snahy. Potěšila-li její tvorba i vás, byla pro pro ni ta nejlepší odměna.

Vernisáž se uskutečnila v pátek 1.března v 15,30. Její součástí bylo i hudební vystoupení Karolíny Vtípilové. Prodejní výstava trvala do 1. dubna.

16.1.2019 v 17,00.

Děkujeme ZUŠ Vysoké Mýto za krásné flétnování v knihovně.

Pátek 14.12.2018 od 13,30 - 16,30.

Oddělení pro dětské čtenáře.

Vánoční dílna pro děti i rodiče.

Středa 5.12.2018 od 16,00

Oddělení pro dospělé čtenáře.

Adventní čas nám v knihovně zpříjemnili krásnými melodiemi žáci ZUŠ Vysoké Mýto. Zazněly populární písně v doprovodu klavíru, například ústřední píseň z filmu Titanic nebo tradicionál Už z hor zní zvon.

4.10.2018.

Workshop se spisovatelkou Klárou Smolíkovou. Pro 3. třídy ZŠ

11.5.2018 v dopoledních hodinách pro 1. třídy ZŠ.

Děti předvedly své čtenářské dovednosti a po složení slibu byly rytířem slavnostně pasovány na čtenáře. A byla tu i princezna..

 

12.4.2018 dopoledne. Pro 2. třídy ZŠ.

O knihách a práci spisovatelky si s dětmi povídala oblíbená autorka. Beseda byla spojená se slavnostním zápisem nových dětských čtenářů do knihovny.

26.3.2018 13,30 - 15,30.  Děti i rodiče si přišli vyrobit netradiční kraslice či uplést tradiční pomlázku.

Malé i větší dětské čtenáře při vchodu na dětské oddělení zaujala novinka: "kreslící stěna". Nás moc těší, že čtenáři milují  knihy, jak je vidno z této fotografie :-)

4.12.2017  13,00 - 15,30

Tvořili jsme s dětmi stromeček ze šišek.

NA TÉMA KOMIKSY

5.10.2017 v dopoledních hodinách pro 6. třídy ZŠ

3.10.2017 v dopoledních hodinách pro 3. třídy ZŠ

26.5.2017 v dopoledních hodinách pro ZŠ

Děti předvedly své čtenářské dovednosti a po složení slibu byly slavnostně rytířem pasovány na čtenáře. Na památku dostaly drobný dárek z rukou princezny.

20.4.2017 v dopoledních hodinách pro 2. třídy ZŠ.

Interaktivní a veselé povídání o práci spisovatele a rybáře i o kapříku Metlíkovi. Beseda byla spojená se slavnostním zápisem nových dětských čtenářů do knihovny. Závěrem dostaly děti pamětní list z rukou autora a drobný dárek.

10.4.2017 od 13,30 do 16,00

Výtvarná dílna pro děti i rodiče, již druhý ročník. Děti si s Aničkou vyrobily velikonoční dekoraci, ozdobily velikonoční vajíčka a s Petrem vlastnoručně upletly pomlázku.

5.12.2016 - 5.1.2017

Klubík ČČK připravil pro návštěvníky naší knihovny výstavu adventních a vánočních dekorací. K vidění jsou samostatné i společné ruční práce.

6.10.2016

V rybníku na kraji vesnice žijí dva vodníci a jejich domácí nazlíček žába. Když vidí nešťastnou Madlenku, která je zamilovaná do Vendelína, rozhodnou se lásce pomoci.

Divadlo bylo součástí Týdne knihoven

Pro MŠ

22.5.2016

Pohádka O Červené Karkulce spojená s pasováním dětí na čtenáře.

Začátkem roku 2015 jsme seznámili návštěvníky Městské knihovny s příběhem Marka, kluka s velkým srdcem...

13.4.2016

   Odpolední čtení pohádek s babičkou Liduškou. Výběr českých i světových pohádek, pohádky o princeznách, o strašidlech i humorné příběhy

 

14.3. - 25.3.2016

Místní skupina Českého červeného kříže Vysoké Mýto připravila výstavu jarních svátečních dekorací, kterými lze zkrášlit byt i sváteční stůl.

 21. března 2016 si děti přišly do knihovny nejen číst a půjčit knížky, ale i vlastnoručně vyrobit velikonoční dekoraci.

29.2. - 11.3.2016 proběhla v Městské knihovně revize knihovního fondu. Zkontrolovali jsme téměř 75 tisíc svazků knih, hudebnin, CD i kazet a také připravili nové posezení

Úspěchem skončila v roce 2015 prázdninová akce "Upleť čtverec". Tento mezinárodní charitativní projekt vzbudil mezi čtenářkami velký ohlas, ženy pilně pletly a háčkovaly a v září jsme mohli do Afriky poslat 395 čtverců.

Provozní doba

Oddělení pro dospělé

Pondělí  9:00 - 12:00 13:00 - 18:00
Úterý  7:00 - 14:30 -
Středa  9:00 - 12:00 13:00 - 18:00
Čtvrtek  zavřeno
Pátek 9:00 - 12:00 13:00 - 17:00

 

Oddělení pro děti

Pondělí  - 12:00 - 17:00
Úterý  - 13:00 - 17:00
Středa  8:00 - 12:00 -
Čtvrtek  zavřeno
Pátek - 13:00 - 17:00

Oddělení pro dospělé, zvuková knihovna

Bc. Barbora Jánová 778 724 360
Petra Příhodová 778 724 360

 

 

Oddělení pro dětské čtenáře, katalogizace, vedoucí knihovny

Daniela Halousková 778 724 361
  770 153 401

 

 

Středisková knihovna, MVS

Dana Svatošová 778 724 362