Život bez příkras a vytáček

„Mým snem je psaní“, říká Michaela Prachařová, absolventka Střední školy podnikání ve Vysokém Mýtě a Univerzity Pardubice, rodačka z Vysokého Mýta, spisovatelka a čtenářka vysokomýtské městské knihovny, kterou jsme požádali o rozhovor u příležitosti vydání její první knihy Deštivý noci s portem.

 

Slečno Prachařová, světlo světa spatřila vaše první kniha. Jak dlouho se ale psaní věnujete?

Píšu už od dětství. Nejdříve to byly říkačky tzv. do šuplíku. K tomu, abych svoji poezii poslala přímo do nakladatelství, jsem ale dlouho neměla odvahu. Odhodlala jsem se proto svoji tvorbu poslat nejdříve do časopisu Čaj, ve kterém jsem začala spolupracovat s redaktorem Václavem Francem.

 

Časopis Čaj?

Ano. Je to krásný časopis, jehož cílovou skupinou jsou fanoušci poezie a literatury.

 

Jak dlouhou cestu jste prošla od publikování v časopise k vlastní knize?

I v tomto případě musím zmínit jméno redaktora Václava France, který mi s ní moc pomohl. Tím, že mi dodal odvahy, jsem začala psát víc a víc. Jeho slova „To určitě vydáte“, si pamatuji dodnes. A to jsem byla teprve na samém začátku. Tato obrovská inspirace byla výchozím bodem pro psaní nových a nových básní. V okamžiku, kdy jich bylo dostatek, poskytl mi opět zpětnou vazbu a pomocnou ruku tentokrát pro vydání mé první knihy, kterou nyní obě držíme v ruce. Vyšla v nakladatelství Nová Forma.

 

O čem vaše básně vypovídají?

Odráží se v nich všechny možné situace, na které v tomto okamžiku můžete jen pomyslet. Jsou odrazem běžného všedního života kolem každého z nás. Velkou inspirací pro mne byla spousta lidí kolem mne. Ať už v té těsné blízkosti, kamarádi a rodina, ale i ti, které jsem v daný okamžik náhodně potkala. Lidé finančně zajištění, ale také lidé bez peněz, lidé s různými problémy i radostmi. Mé básně odráží život takový, jaký je. Bez příkras a vytáček, ať krásný nebo ošklivý, dobrý nebo špatný.

 

Vystudovala jste obor filozofie, hovoříte plynule anglicky a francouzsky. Ovlivnila tato skutečnost vaši tvorbu? Filozofické myšlenky a proudy se odrážejí ve vaší knize od začátku do konce?

Jsem přesvědčena o tom, že obor, který jsem vystudovala s psaním básní velmi souvisí, zvláště pak v případě filozofických směrů jako je ontologie, tj. nauka o bytí, a existencialismus. Je to v podstatě základ, na kterém téměř pokaždé, když k psaní sednu, stavím.

 

Co pro vás psaní básní znamená a kdo je pro vás inspirací?

Inspirací mi jsou moji oblíbení autoři jako např. Charles Bukowski, Jack Kerouac, Václav Hrabě, prokletí básníci atd. Živím se výukou jazyků, mám ji ráda. Mým velkým snem je ale psaní, to je pro mě v tento okamžik opravdu vše.

 

Děkuji za rozhovor.

Rozhovor vedla Dagmar Sabolčiková

 

šílenství holubů, co nikdy nevzlítli

křídla svobody

okusit je

zakousnout se

probrat čirý oči

k životu

 

křídla vlků

v noční vláze

skutky delfínů

udušený popelem

bezcenných manýrů

 

kroky ptáků

na náměstí

promění zvratky

a tvrdý rohlíky

co zobou

ve štěstí

 

páry lidí

a přechody dalších zim

Provozní doba

Oddělení pro dospělé

Pondělí  9:00 - 12:00 13:00 - 18:00
Úterý  7:00 - 14:30 -
Středa  9:00 - 12:00 13:00 - 18:00
Čtvrtek  zavřeno
Pátek 9:00 - 12:00 13:00 - 17:00

 

Oddělení pro děti

Pondělí  - 12:00 - 17:00
Úterý  - 13:00 - 17:00
Středa  8:00 - 12:00 -
Čtvrtek  zavřeno
Pátek - 13:00 - 17:00

Oddělení pro dospělé, zvuková knihovna

Bc. Barbora Jánová 778 724 360
Petra Příhodová 778 724 360

 

 

Oddělení pro dětské čtenáře, katalogizace, vedoucí knihovny

Daniela Halousková 778 724 361
  770 153 401

 

 

Středisková knihovna, MVS

Dana Svatošová 778 724 362