Univerzita volného času - jaro 2019

Úterý 5. 3. v 15.00

Michael Pokorný:

PO HORSKÝCH STEZKÁCH ŠVÝCARSKA

Cesta je cíl a ve Švýcarsku není nejmenší důvod do cíle spěchat. Do ryzí horské přírody se zanoříme na východě země ve Švýcarském národním parku a vyjedeme v Ženevě u francouzských hranic. Podíváme se do odlehlých údolí, navštívíme vyhlášené resorty i světoznámé lokality. Nejdůležitější však je, kudy a jak do těchto míst vstoupíme. Přijďte si poslechnout tipy&triky, co ve Švýcarsku musíte zažít a co lze klidně oželet, kde se nejlépe jezdí na horském kole a kudy jít raději pěšky.

Úterý 19. 3. v 15.00

Michael Fokt:

FIDŽI - ZEMĚ PŘÁTELSKÝCH KANIBALŮ

Ještě před dvěma staletími jedli lidské maso. Dnes patří mezi učebnicové příklady mezilidské tolerance. Domorodí Fidžijci. Na jejich ostrovech najdete skoro tolik náboženství, kolik jich napočítáte po celém světě. A také nádherné klenoty přírody včetně nejvzácnějších leguánů světa. Zjistíte, že kava je skutečně tak trochu „jiná káva“. A že když jí vypijete tak akorát, porozumíte, proč „fiji time“ plyne tak krásně pomalu.  Pojďte se podívat, jak se žije v tichomořském tropickém ráji.

Úterý 2. 4. v 18.00, Šemberovo divadlo

Ladislav Zibura:

UŽ NIKDY PĚŠKY PO ARMÉNII A GRUZII

Mladý poutník se vydá pěšky probádat Kavkaz. Očekává nenáročný výlet, situace se mu ale brzy vymkne z nohou. Během cesty po Arménii, Gruzii a Náhorním Karabachu se vydává do těch nejzapadlejších vesnic, aby mohl poslouchat příběhy místních a načerpat něco z jejich moudrosti. Alkohol teče proudem a mladý dobrodruh důvěrně poznává kulturu plnou pohostinnosti, rozhodných slov a sovětské nostalgie. Své zážitky z kavkazského putování Zibura líčí s tradičním humorem a sebeironií, pro které ho posluchači nenávidí a milují.

Úterý 16. 4. v 15.00

Tomáš Kubeš:

ZÁPADNÍ AFRIKA - TRADICE A SOUČASNOST

Devět zemí - devět příběhů. Zážitky z cest po Západní Africe během 6 let od Senegalu do Beninu. Příroda, národní parky, přeplněná města, cestování na střeše auta, i na velbloudech, hliněné mešity, karnevaly, tradiční slavnosti masek, tržiště, koloniální historie, divoké bary i setkání u přeslazeného čaje. To vše jsou příběhy pulsující Západní Afriky, která je jedním krokem v civilizaci a druhým ve světě dávných zvyků a rituálů.

Úterý 30. 4. v 15.00

Alena Aichlmanová:

HIMALÁJSKÉ NEBE

Jak vypadá složitá cesta mnišek za vzděláním? Čím nejraději tráví svůj volný čas? A jaké to je strávit půl roku v himálajských klášterech jako dobrovolník bez teplé vody, čerstvého ovoce a zeleniny. S minimálním spojením s domovem. Zato s připojením na domorodce a jejich kulturu, s jedinečnou možností spočívat v přítomnosti, bez řešení toho, co jsme neudělali (ač měli) nebo co všechno nás čeká. To vše se dozvíte  se na multimediální přednášce Aleny Aichlmanové, která strávila půl roku v Himálaji mezi buddhistickými mniškami.

Přednášky se konají v úterý od 15.00 do 17.00 v prostorách Klubové scény M-klubu (výjimkou je přednáška pana Zibury). Otevřeno vždy od 14.00 – k dispozici jsou časopisy k zapůjčení. Cena semestru 200 Kč (v ceně cyklu jsou zahrnuty materiály k  přednáškám a 5x teplý nápoj), cena jednotlivé přednášky 50 Kč. Přihlášky a bližší informace v kanceláři M-klubu nebo na tel. č. 465 420 420.

Celý cyklus lze zakoupit od 3. 12. v IC s dárkovým poukazem jako vánoční dárek pro vaše blízké.

Změna termínu a titulu vyhrazena.

Provozní doba

Oddělení pro dospělé

Pondělí  9:00 - 12:00 13:00 - 18:00
Úterý  8:00 - 15:30 -